Археологическото проучване показва, че българите са я поправяли. И начинът на градеж, и характерът на преустройствата, че и българските гърнета в тези пластове, недвусмислено свидетелстват за това.
При това преустройство най-многозначителното действие е било свалянето на императорските надписи. Тези надписи са били взидани над главните порти при изграждането на първата крепостна стена между 176 и 180 г., когато управляват императорите Марк Аврелий Антонин и Луций Аврелий Комод. Техните имена с много титли и възхвали заемат три от шестте реда на надписите.
Кога и как са били свалени надписите и каква е била после тяхната съдба - това не стана ясно изведнъж, при откриването на първия надпис. Той се намери през 1957 г. при изкоп за колектор на бул. Г. Димитров, близо до ул. Екзарх Йосиф. Вероятно е стоял над северната порта, която се намира там. Сега е изложен в подлеза при Партийния дом. Мраморният блок е дълъг 1,25 м, но е бил по-дълъг – скъсен е чрез изсичане.
Причината на това изсичане стана ясна след около двадесет години, когато разкопавахме западната порта. И западната порта като източната в подлеза, е била защитена от две петоъгълни кули. Засега е открита едната. Кулите имат малки вратички за бързи маневри на техните гарнизони. При западната порта вратичката извежда направо вън от крепостта. Тя се откри запушена и зазидана и това беше направено в българско време. Най-отдолу в отвора беше поставен голям мраморен блок. Към външната видима страна плоскостта му бе грубо очукана. Но при разчистването се видя, че под зазиждането се крият хубава профилирана рамка и гладка повърхност с надпис. Така се откри вторият строителен императорски надпис на сердикийската крепостна стена.
Това второ откритие, обаче, казва още много други неща, освен написаното на мрамор. Когато българите се заловили с поправката и преустройството на крепостната стена съобразно своите нужди и разбирания, бил извършен и един символичен акт - свалени са императорските надписи. които са посрещали и изпращали преминаващите през портите. И макар че за написването на литературно произведение - драма или роман - може да е по-ефектно да се разиграе сцена на тяхното разбиване, нещата са протекли по-малко ефектно, но по-разумно и съвсем не по „варварски“. Блоковете с надписите са били скъсени. напасвани по ширината на отворите на кулите, считани вече за ненужни и са се превърнали в здрава преграда на тези опасни места.
А като са били свалени императорските надписи били ли са заменени те с български знак или надпис?
Тъй като в преустройството личи техниката и характерът на Омуртаговите строежи, не е чудно това да е станало. Този владетел със силно чувство за смисъла на делата, от чието име са поставени толкова силни по съдържание надпис, може и да е наредил да се отрази на самата крепост историческото събитие на превръщането на Сердика в български град. Но засега следа от това не е открита. Може би някой ден софийската земя ще поднесе и този дар на наследниците.