Установено е, че софийското поле е представлявало някога сладководно езеро, където са се събрали водите на буйни планински реки. По-късно езерните води се отекли през Искърския пролом, а дъното на някогашното езеро постепенно се засушило и превърнало в плодородно поле. При стичането на водите се образували няколко пясъчни тераси, които и днес личат, макар и много снижени, в терена на София. Върху една такава тераса сега попадат пл. Александър Невски и пл. 9 септември. От езерните утайки са образувани и пясъчните хълмове при тухларните фабрики. В тях са намирани останки от езерна фауна, които също свидетелстват, че тук някога е било езеро.
Плодородното поле е било оросявано някога от по-пълноводни реки. Планините наоколо са били покрити с вековни гори. Това също е привличало човека да се засели по тези места още в далечните епохи, когато ловът и риболовът са били основно средство за препитание.
Друго голямо природно богатство на София е минералният извор. В историческото развитие на селището той е изиграл важна роля, задържайки около себе си неговия център в продължение на хилядолетия.
Установено е, че софийското поле е представлявало някога сладководно езеро, където са се събрали водите на буйни планински реки. По-късно езерните води се отекли през Искърския пролом, а дъното на някогашното езеро постепенно се засушило и превърнало в плодородно поле. При стичането на водите се образували няколко пясъчни тераси, които и днес личат, макар и много снижени, в терена на София. Върху една такава тераса сега попадат пл. Александър Невски и пл. 9 септември. От езерните утайки са образувани и пясъчните хълмове при тухларните фабрики. В тях са намирани останки от езерна фауна, които също свидетелстват, че тук някога е било езеро. . . . . . .
|
Изтегли всички лекции в PDF: |
|
|