English

 

 

Първите разкопки в София, на които трябваше да работя още като надничар в Археологическия музей бяха на изкопите за строежа на Партийния дом - тогава, разбира се, с главно "П". Там се започна моята одисея на археолог на строителни обекти, а завърши на противоположния край на ларгото, където щеше да бъде и се построи една от централните станции на метрото ...

Магдалина Станчева

 

БИОГРАФИЯ БИБЛИОГРАФИЯ ОТЗИВИ НОВИНИ СОФИЯ
 
 
 
 
Национален
Исторически
Музей
 
 
 
 

 

 

   НОВИНИ
 Археологът Магдалина Станчева вече има свое място до Западната крепостна порта на Сердика

 Събуждане на паметта за Магдалина Станчева – главния археолог на София


 
 


Новини


Археологът Магдалина Станчева вече има свое място до Западната крепостна порта на Сердика
Магдалина Станчева, на която София дължи откриването и запазването на най-важните археологически обекти вече има свое място до Западната крепостна порта на Сердика. 
Мемориалната пейка, изградена с подкрепата на програма „Култура 2024" на Столична община – по проект на 1002 Productions и със съдействието на Нов български университет и Регионален исторически музей София вече е част от археологическия парк. 

Част от мястото, изградено в памет на Магдалина Станчева, наречена в проекта с магичното назоваване „пазителката на тайните на София“  -  е и нейният котарак Мури.

Японският архитект Йоши Ямазаки от архитектурно студио "Ямазаки+Иванова" създаде специален авторски шрифт за информационните надписи на пейката - като символична препратка към оригиналните надписи, изсечени в чест на императорите Марк Аврелий и Комод при строежа на Западната и Северната градска порта.
В пространството на мемориалното място ученици от Античен театър „Огнян Радев“ от Националната гимназия за древни езици и култура представиха „Етиопска повест“ от Хелиодор  като част от дните на Античен фестивал „Сердика е моят Рим“ .

Пейката, посветена на археолога на София,  ще има своята мисия да напомня, че големият принос и отдаденост не се забравят, и ще бъде продължение на разказа за София, чиито тайни Магдалина Станчева не престава да разкрива през целия си живот. В едно тежко следвоенно и тоталитарно време Магдалина Станчева успява да развие градската археология в България, ръководейки множество археологически проучвания, които очертават в цялост археологическата карта на София. 

Мемориалното място ще е своеобразен вид спасителна археология за духа, културните ценности и признанието пред личността.   
Проектът за изграждане на мемориална пейка е част от инициативите, свързани с популяризирането и паметта за Магдалина Станчева и нейния принос за София – сред които са изграждането на официална уебстраница - http://magdalinastancheva.net/  и публикуването на автобиографията й – „Под паважите на София“ като аудио книга - https://1002productions.com/produkt/pod-pavajite-na-sofia/
 
За информация: Веселина Василева, Нов български университет, 0887770887

 



 
 
   
Този уебсайт се реализира със специалната подкрепа на:

ЦЕНТРАЛЕН ФОНД ЗА СТРАТЕГИЧЕСКО РАЗВИТЕ НА НОВ БЪЛГАРСКИ УНИВЕРСИТЕТ
НАЦИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ
Програма „Културно наследство и културен туризъм“ на Национален фонд "Култура"
Министерство на културата
Програма „Култура" на Столична община

© Copyright - NBU - Vesselina Vassileva & Bogdana Bogdanova

 

web
stats