Мемориалната пейка, изградена с подкрепата на програма „Култура 2024" на Столична община – по проект на 1002 Productions и със съдействието на Нов български университет и Регионален исторически музей София вече е част от археологическия парк.
Част от мястото, изградено в памет на Магдалина Станчева, наречена в проекта с магичното назоваване „пазителката на тайните на София“ - е и нейният котарак Мури.
Японският архитект Йоши Ямазаки от архитектурно студио "Ямазаки+Иванова" създаде специален авторски шрифт за информационните надписи на пейката - като символична препратка към оригиналните надписи, изсечени в чест на императорите Марк Аврелий и Комод при строежа на Западната и Северната градска порта.
В пространството на мемориалното място ученици от Античен театър „Огнян Радев“ от Националната гимназия за древни езици и култура представиха „Етиопска повест“ от Хелиодор като част от дните на Античен фестивал „Сердика е моят Рим“ .
Пейката, посветена на археолога на София, ще има своята мисия да напомня, че големият принос и отдаденост не се забравят, и ще бъде продължение на разказа за София, чиито тайни Магдалина Станчева не престава да разкрива през целия си живот. В едно тежко следвоенно и тоталитарно време Магдалина Станчева успява да развие градската археология в България, ръководейки множество археологически проучвания, които очертават в цялост археологическата карта на София.
Мемориалното място ще е своеобразен вид спасителна археология за духа, културните ценности и признанието пред личността.
За информация: Веселина Василева, Нов български университет, 0887770887