English

 

 

Първите разкопки в София, на които трябваше да работя още като надничар в Археологическия музей бяха на изкопите за строежа на Партийния дом - тогава, разбира се, с главно "П". Там се започна моята одисея на археолог на строителни обекти, а завърши на противоположния край на ларгото, където щеше да бъде и се построи една от централните станции на метрото ...

Магдалина Станчева

 

БИОГРАФИЯ БИБЛИОГРАФИЯ ОТЗИВИ НОВИНИ СОФИЯ
 
 
 
 
Национален
Исторически
Музей
 
 
 
 

 

 

   НОВИНИ
 Археологът Магдалина Станчева вече има свое място до Западната крепостна порта на Сердика

 Събуждане на паметта за Магдалина Станчева – главния археолог на София


 
 


Новини


Събуждане на паметта за Магдалина Станчева – главния археолог на София

Програма „Културно наследство и културен туризъм“ на Национален фонд "Култура" към Министерство на културата подкрепи съвместния проект на Нов български университет и Националния исторически музей - „Събуждане на паметта за Магдалина Станчева – археологът на София“. По проекта се работи за изграждане на официален уебсайт и музейно пространство, представящи дейността на главния археолог на София – Магдалина Станчева.

По-късно към проекта за популяризирането наличността и приноса на Магдалина Станчева се включваи програма „Култура" на Столична община – с финансовата подкрепана на проекта на 1002 ПРОДЪКШЪНС ООД и Нов български университет – „Археологията като съдба – дигитализацията архива на Магдалина Станчева“.

През 2018 г. проф. д.и.н. Рая Заимова (ИБЦТ – БАН) подкрепи със свое становище подбора и метода на работа с архивния материал на книжен носител, запазен в наши дни и отразяващ широката дейност на проф.  Магдалина Станчева.

На Магдалина Станчева дължим откриването, опазването и внедряването в съвременната архитектурна среда на всички археологически разкопки в София. Проектите за популяризирането на нейната дейност имат за цел да представят богатата й изследователска дейност – включваща множество книги, статии и непубликувани досега дневници от всички археологически разкопки, извършвани в София. Освен на научни изследвания, Магдалина Станчева е автор и на редица публицистични статии – пример за категорична гражданска позиция срещу идеологическата матрица на времето.

От началото на 70-те Магдалина Станчева е делегат на Българския национален комитет на ИКОМ в Париж. Членува в Комитета за световно културно наследство и шест години е негов вицепрезидент. Поддържа професионални контакти със световноизвестни учени и музейни специалисти. Участва в емисии на радио София и радио UNESCO. Като делегат на България към Комитета за световно наследство внася за обсъждане български паметници за включването им в листата за закрила на UNESCO.

През 1990 г. в Нов български университет Магдалина Станчева създава програмата “Културно наследство” и води курсове до 2004 година. На НБУ дарява личната си научна библиотека и архив. В Нов български университет проф. Магдалина Станчева издава и своите две най-значими книги – „София – от древността до нови времена“ (2009,2013) и „Мадарският конник“ (2013). Магдалина Станчева е Почетен професор на Нов български университет.




 
 
   
Този уебсайт се реализира със специалната подкрепа на:

ЦЕНТРАЛЕН ФОНД ЗА СТРАТЕГИЧЕСКО РАЗВИТЕ НА НОВ БЪЛГАРСКИ УНИВЕРСИТЕТ
НАЦИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ
Програма „Културно наследство и културен туризъм“ на Национален фонд "Култура"
Министерство на културата
Програма „Култура" на Столична община

© Copyright - NBU - Vesselina Vassileva & Bogdana Bogdanova

 

web
stats