На Магдалина Станчева дължим откриването, опазването и внедряването в съвременната архитектурна среда на всички археологически разкопки в София. Проектите за популяризирането на нейната дейност имат за цел да представят богатата й изследователска дейност – включваща множество книги, статии и непубликувани досега дневници от всички археологически разкопки, извършвани в София. Освен на научни изследвания, Магдалина Станчева е автор и на редица публицистични статии – пример за категорична гражданска позиция срещу идеологическата матрица на времето.
От началото на 70-те Магдалина Станчева е делегат на Българския национален комитет на ИКОМ в Париж. Членува в Комитета за световно културно наследство и шест години е негов вицепрезидент. Поддържа професионални контакти със световноизвестни учени и музейни специалисти. Участва в емисии на радио София и радио UNESCO. Като делегат на България към Комитета за световно наследство внася за обсъждане български паметници за включването им в листата за закрила на UNESCO.
През 1990 г. в Нов български университет Магдалина Станчева създава програмата “Културно наследство” и води курсове до 2004 година. На НБУ дарява личната си научна библиотека и архив. В Нов български университет проф. Магдалина Станчева издава и своите две най-значими книги – „София – от древността до нови времена“ (2009,2013) и „Мадарският конник“ (2013). Магдалина Станчева е Почетен професор на Нов български университет.